ciml-100x

Diószegi László nyilatkozik a muemlekem.hu magazinnak

Tovább mentenék a pusztuló emlékeket

ciml-100xNyolc éven át folytatta határon túli műemléki programját a Teleki László Alapítvány. 2007 óta azonban tehetetlenek a pusztulással szemben.

2011.06.17
Fotó: Sebestyén JózsefRead Morehttps://www.telekialapitvany.hu/joomla/components/com_jce/editor/tiny_mce/plugins/article/img/readmore.png);”>

01-700x

02-300xAmíg a program 1999 és 2006 között folyt, évente 150 millió forintot kaptunk az államtól, hogy kutatásra, dokumentálásra és felújításra fordítsuk. Mintegy 300 történelmi épületben tevékenykedtek a szakembereink, húszat teljes mértékben sikerült felújítani. Azt hiszem, ez is egy meglehetősen szűkös keret volt ahhoz képest, hogy a Magyarországhoz kötődő történelmi épületállomány legnagyobb része a határon túl található” – mondta el a műemlékem.hu magazinnak Diószegi László, a Teleki László Alapítvány igazgatója. Hozzátette: hasonló nagyságrendű keretért lobbiznak, ami lehetővé tenné a program folytatását, sőt, már látványos eredményeket lehetne belőle elérni.

A folytatásra már csak azért is szükség volna, mert több helyütt kénytelenek voltak félbehagyni a munkát. Így félig megkutatott állapotban, helyreállítás nélkül áll a többi között a csíkmenasági katolikus templom is, ahol még a karzatot is elbontották a falképkutatáshoz.

Az újrainduló programban a kis, falusi templomokra volna célszerű koncentrálni” – jelentette ki Diószegi László. „Egyrészt ezeknél van elsősorban szükség a gyors segítségre, hiszen a nagyobb történelmi épületek felújítására többnyire biztosítanak forrásokat, vagy pályáznak uniós pénzekre azok az országok, amelyeknek a területén találhatók. Másrészt a méretüknél fogva ezek azok az épületek, amelyeket már néhány millió forintból fel lehet újítani.

03-700x

04-300xA Teleki László Alapítvány 1999-2006 közötti programja – amelyet szakmailag a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal felügyelt – a legnagyobb sikert Kárpátalján érte el, részben az olcsó munkaerő és anyagok miatt. Különösen fontos volt a huszti református templom falképeinek feltárása és az épület teljes körű helyreállítása. Megújult a benei és a csetfalvai templom is. A felvidéken a többi közt Kolozsnéma és Bodrogszentes, Erdélyben Gelence és Siter templomát restaurálták – utóbbi kettőt teljes körűen. A programon belül került sor a szlovéniai Lendva váránál arra a beavatkozásra, amellyel az egy helyütt statikailag meggyengült várfal és bástya állapotát stabilizálták.

Kapcsolódó cikkeink:

Budapestre költözött a közös örökség

Határon túli emlékek: bárki segíthet