ungvar th

Megújul az ungvári Skanzenben található viski magyar falusi ház tetőszerkezete

ungvar thAz ungvári szabadtéri néprajzi múzeum létesítéséhez a 50-es évek végén – a 60-as évek elején láttak hozzá. Szakértők járták be Kárpátalja falvait, felmérték, milyen épületeket érdemes lebontani, Ungvárra szállítani és ott eredeti formájukban újra felépíteni.

A kárpátaljai ungvári Skanzen Múzeum egyetlen magyar népi építészeti emléke a Viskről áttelepített jellegzetes magyar falusi ház. Magas, meredek kontyolt zsindelyes nyeregtetőjével, arányos, gyönyörűen faragott oszlopaival, tornácával kitűnik a környező épületek között. Az épület hagyományos zsindelyfedéssel készült, ami az évek során rendkívül rossz állapotba került.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja Együttműködésének és Összehangolt Fejlesztési Feladatainak Kormányzati Koordinációjáért Felelős Kormánybiztosság segítségével, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt támogatásával, a Teleki László Alapítvány lebonyolításában elkezdődhetett a viski ház tetőszerkezetének javítása, a zsindelyhéjazat teljes cseréje.