magyarsag haza2

Nemzetközi konferencia a Magyarság Házában

magyarsag haza2

Magyar nyelvoktatás és nyelvápolás a Kárpát-medence szórványvidékein munkacímmel szervezett konferenciát a Teleki László Alapítvány április 13-án, Budapesten.

A Teleki László Alapítvány felmérést készít a Kárpát-medencei iskolán kívüli magyar nyelvoktatás, ápolás kérdésköréről. A felmérés célja, hogy minél hitelesebb kép alakuljon ki a falusi és a nagyvárosi szórvány, valamint a vegyes lakosságú területen és a kis településeken élő magyarság helyzetéről, s azon belül is arról, hogy milyen módon szervezik meg az iskolán kívüli magyar nyelvoktatást és ápolást. A felmérési program részét képezte a budapesti konferencia. A jelenlevőket Répás Zsuzsanna, nemzetpolitikáért felelős helyettes-államtitkár üdvözölte. A Kárpát-medence különböző részeiből érkezett szakemberek számoltak be az általuk vezetett program tapasztalatairól. A tanácskozásra a Baranyai Júlia Népfőiskola is meghívást kapott. Az intézménynek lehetősége nyilt, hogy bemutassa a MESZ keretein belül működő magyar Játszóházak programot.

Tomasity Deák Korina a Népfőiskola munkatársa a konferencián történtekről lapunknak is beszámolt.

– A konferencián a játszóház programunkat részleteztem. A miénkhez hasonló foglalkoztatási forma máshol is jelen van a magyarság körében Kárpát-medence szerte. Ennek köszönhetően körvonalazódtak az együttműködési lehetőségek is. A kisebbségi sorsban élő magyar közösségeket mindenhol ugyanaz a probléma gyötri: egyre kevesebb szülő íratja gyermekét magyar tagozatba. Az egész történet a magyar tannyelvű oktatás népszerűsítéséről szól, főleg a szórványvidékeken. A kutatás sajnos nem terjed ki Horvátországra, a többi országban elvégzett felmérések eredményei azonban azt mutatják, hogy magyar nyelvű oktatásban résztvevő gyerekek kimagasló eredményeket jegyeznek a többiekhez viszonyítva. A magyarság számbeli csökkenését is alátámasztják a felmérés adatai – mondta Korina.

Magyar Egyesületek Szövetsége