A Kárpát-medencei szórványoktatás helyzete

Magyar nyelvoktatás és nyelvápolás a Kárpát-medence szórványvidékein címmel tartott konferenciát a Teleki Alapítvány 2012. április13-án Budapesten a Magyarság Házában. A tanácskozást Répás Zsuzsanna helyettes-államtitkár nyitotta meg, majd Diószegi László, a Teleki Alapítvány elnöke osztotta meg gondolatait a résztvevőkkel a szórványoktatás jelentőségével kapcsolatban.

A konferencián jelen volt valamennyi határon túli régió: erdélyi, székelyföldi, vajdasági, horvátországi, szlovákiai, moldvai, szlovéniai szakemberek számoltak be tapasztalataikról, sikereikről és kudarcaikról, oktatási stratégiájukról.

Kárpátalját négyen képviselték. Orosz Ildikó, a KMPSZ elnöke Ki a szórvány Kárpátalján? címmel tartott statisztikai adatokon és egy kutatás eredményein alapuló elemző előadást, Punykó Mária a KMPSZ szórványprogramjáról számolt be, Benedek Imre iskolaigazgató az Aknaszlatinai Bolyai János Középiskola történetét, elért eredményeit ismertette, Sari József pedig Visk település magyar tannyelvű oktatási intézményeinek helyzetét mutatta be.

Papp Z. Attila (Miskolci Egyetem, Szociológiai Intézet) egy szórvány nyelvoktatási kutatási tervet ismertetett a hallgatókkal.

A konferencia megbeszéléssel, az elképzelések, tantervek egyeztetésével zárult.

Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség