mezogecse t_10_1

Elkészült a szászsebesi ferencrendi templom felújítása

mezogecse t_10_1

Elkészült a szászsebesi ferencrendi templom felújítása, részben a Teleki László Alapítvány segítségével.

A templom eredetileg a 13. században épült, a kolostort 1322-ben domonkosok, 1523-ban ferencesek, 1529-ben ismét domonkosok lakták. A ferencesek 1731-ben költöztek vissza Szászsebesre, templomukat 1740 és 1769 között romjaiból újjáépítették. 1849-ben itt vette át Bem Kossuth kitüntetését. Szerzeteseit 1951-ben elhurcolták.

A kolostort a 2000-es években újították föl. A templom homlokzatának felújítása során kiderült, hogy a barokk ablakok felett befalazva ‑ töredékesen ‑ de megtalálhatóak voltak a gótikus ablak kőkeretei. A mérművek kibontásához és helyreállításához a Teleki László Alapítvány nyújtott támogatást. A szentély támpilléreinek teljes tisztítását, restaurálását, konzerválását, beleértve a vízvetők és kváderek szükséges kőcseréit is, ablakok barokk boltív alatti kőelemeinek teljes restaurálását Kiss Zoltán kőrestaurátor és csapata végezte. A templom felújítását, restaurálását Márton Judit tervező, műszaki ellenőr felügyelte.

A mellékelt fotókon a helyreállított homlokzat és a mérműves ablakok láthatók.

{gallery rows=1}images/esemenyek/szaszsebes2{/gallery}