A magyar kormány mindenben segíti a moldvai csángókat

Forrás: Kossuth Rádió, Krónika | 2012. május 12. szombat 14:34 |

A magyar kormány minden segítséget megad a moldvai csángóknak, hogy szülőföldjükön boldoguljanak és otthon érezzék magukat az anyaországban – erről beszélt Répás Zsuzsanna.

„Ismert az asszimiláció erőssége, a számos megpróbáltatás, amit a moldvai magyarság sorsul kapott, és visel ma is. Nekünk – éppen ezért – mindent el kell követnünk, hogy megsegítsük a moldvai nemzettársainkat, hogy nyelvüket és kultúrájukat a következő nemzedékek számára átörökíthessék”, mondta a külhoni magyarokért felelős helyettes államtitkár, Répás Zsuzsanna a konferencia megnyitóján.

Diószegi László, a budapesti Teleki László Alapítvány vezetője a legfontosabb teendőket, cselekvési területeket sorolta, aki örvendetesnek tartja, hogy a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége vállalta fel az oktatás koordinációját, lebonyolítását, de kérdés – tette hozzá – hogy lesz-e lehetőség Moldvában a magyar nyelvű hitéletre.

Indulatoktól sem mentes közbeszólásokat is kiváltó beszélgetés volt a vallási kerekasztal. A moldvai magyarlakta településekről érkezett katolikus papok szókimondóan beszéltek a magyar nyelvű misézés lehetőségeiről. A legfontosabbak között említették, hogy az iskolában megtanítsák a szent misébe való belekapcsolódást, a fiatal papoknak pedig a falvakba kellene menniük.

Délután moldvai magyar fiatalok kerekasztal beszélgetésére és Rejtőzködő Csángóföld mottóval csángó írók, költők verseiből és prózáiból, valamint moldvai csángó énekekből, táncokból összeállított műsorral várják az érdeklődőket.

nyirhir.com